RESULTS FOR THE INAUGURAL WHITEBROOK WIND-UP

HALF-MARATHON 22nd MAY 2011

 Canicross Results are posted separately beneath the main table.

Position

Number

 

 

Category

Time

Club

1

159

Peter

Ward

Mv40

01:31:31

 

2

95

MATT

CROCKER

SM

01:33:39

 

3

97

RUSSELL

YOUNG

SM

01:36:12

Portishead Running Club

4

96

TIM

TUCKER

SM

01:38:40

Leeds Univ AC

5

172

Simon

Blease

Mv50

01:41:52

 

6

104

WILLIAM

SMITH

SM

01:42:45

 

7

148

Martin

Chammings

Sm

01:42:53

Parc Bryn Bach

8

166

Emma

McWilliams

Sf

01:43:00

 

9

124

Nick

Hitchings

Mv40

01:43:11

Malvern Joggers

10

25

SIMON

BIDDLE

MV40

01:43:20

 

11

57

CHRISTOPHER

NELLINS

MV50

01:43:30

Penarth & Dinas

12

27

LUKE

HOWSE

SM

01:43:42

 

13

138

Lynette

Porter

Fv40

01:43:52

Bitton Road Runners

14

128

Simon

Hazel

Mv40

01:44:20

Les Croupiers

15

63

THOMAS

MURGATROYD

SM

01:44:26

Spirit of Monmouth

16

50

ANTHONY

BARRON

SM

01:44:39

 

17

157

James

Allen

Sm

01:45:46

 

18

68

PHIL

MILES

MV50

01:45:56

Parc Bryn Bach

19

170

Barri

Edwards

Mv40

01:46:17

 

20

106

PETER

HARVEY

MV40

01:46:30

 

21

181

James

Fletcher

Mv40

01:46:41

(Monmouth Circuit Training)

22

135

Ross

Hale

Mv40

01:47:31

Bitton Road Runners

23

180

Richard

Bundy

Sm

01:47:33

 

24

79

JULIAN

BOON

MV40

01:47:48

 

25

74

STEVE

CONNOLLY

MV50

01:47:59

Swindon Harriers

26

160

David

Citrone

Mv40

01:48:30

 

27

123

Andrew

Stephens

Sm

01:49:16

(Monmouth Circuit Training)

28

162

John

Hargreaves

Mv50

01:49:30

Great Western Runners

29

35

BRENDAN

AMEY-JONES

MV40

01:49:32

Les Croupiers

30

129

Barry

Davis

Sm

01:49:48

(Monmouth Circuit Training)

31

147

Dean

Trebilcock

Sm

01:50:46

 

32

136

Ann

Harris

Fv40

01:50:50

Mynydd Du

33

134

Mark

Mathews

Sm

01:50:55

FODAC

34

81

BEN

WILLIS

MV40

01:51:32

 

35

114

John

Magee

SM

01:52:31

 

36

140

Lisa

Cleary

Fv40

01:52:37

Penarth & Dinas

37

144

Phillip

Hoskins

Mv40

01:53:00

 

38

126

Ann

Singer

Sf

01:53:29

Portishead RC

39

119

Matthew

Hall

MV40

01:53:34

(Monmouth Circuit Training)

40

169

Luke

James

Sm

01:53:40

(Monmouth Circuit Training)

41

9

Leigh

Ridgeway

SM

01:53:50

 

42

12

MICHAEL

HINCHCLIFFE

SM

01:53:50

Spirit of Monmouth

43

71

JOSE

BAEZ CALVO

MV40

01:54:04

 

44

175

Andrew

Bakere

Sm

01:54:41

 

45

132

Alyson

Hayes

Fv40

01:54:56

Les Croupiers

46

82

MIKE

BUTTON

SM

01:55:12

 

47

167

John

Downing

Sm

01:55:29

 

48

103

LEE

MASTERS

SM

01:55:35

Hogweed Trotters

49

177

Richard

Bakere

Sm

01:56:12

 

50

173

David

Medcalf

Mv50

01:56:20

 

51

38

HELEN

WATERS

SF

01:56:24

 

52

117

Fiona

Turner

FV50

01:56:30

 

53

22

CHRIS

MASON

MV40

01:57:58

Wye Valley Runners

54

16

GUY

ARTHUR

SM

01:57:58

 

55

84

JONATHAN

PRITCHARD

SM

01:58:06

 

56

171

Mike

Melhuish

Mv40

01:59:09

 

57

87

STUART

KRAMER

MV40

01:59:25

Spirit of Monmouth

58

77

JANE

KIRKBY

SF

01:59:43

British Military Fitness

59

139

Andrea

Hurman

Fv40

01:59:53

Penarth & Dinas

60

66

DAVID E

WILLIAMS

MV40

02:00:20

Les Croupiers

61

178

Christopher

Copp

Sm

02:01:03

 

62

100

MIKE

USHER

SM

02:01:05

 

63

149

Chris

Moore

Mv50

02:01:23

FODAC

64

80

LEE

MILLS

SM

02:01:38

 

65

94

SHAWN

DEAN

SM

02:01:56

FODAC

66

108

Shane

Godfrey

SM

02:01:58

 

67

26

BEN

HILLITT

SM

02:03:02

 

68

55

ROSS

OWEN

SM

02:03:32

 

69

131

Jim

Storrer

Mv50

02:03:39

 

70

111

James

Amos

SM

02:03:40

 

71

69

JACKY

MILES

FV50

02:04:02

Parc Bryn Bach

72

89

ESME

DOYLE

FV40

02:04:44

Spirit of Monmouth

73

174

Oliver

Pritchard

Sm

02:04:44

 

74

47

CATHERINE

WILLIAMS

SF

02:04:48

 

75

88

STEVE

PRIOR

MV50

02:04:53

Spirit of Monmouth

76

24

JULIE

BIDDLE

FV40

02:05:10

 

77

39

STEVEN

WHITTINGTON

SM

02:05:10

 

78

65

BEN

TOMKINS

MV40

02:05:31

 

79

23

IAIN

JOHNSTON

MV40

02:05:50

Nailsea Running Club

80

85

MARK

BUXTON

SM

02:05:51

 

81

161

Jim

Willis

Sm

02:05:52

 

82

115

Nicholas

Goodson

SM

02:06:03

 

83

158

Catherine

Sommer

SF

02:06:11

 

84

56

ANDREA

ROSS

SF

02:06:32

 

85

64

SARAH

TOMKINS

FV40

02:07:06

Chepstow Harriers

86

142

Ray

Ellingham

Mv50

02:07:37

San Domenico

87

150

Chris

Hawkins

Mv50

02:07:52

FODAC

88

18

PAULA

GREEN

FV40

02:07:53

Nailsea Running Club

89

6

Ceri

Marrin

SF

02:07:53

 

90

125

Joseph

Green

Mv50

02:08:00

 

91

61

LISA

OLIVE

SF

02:08:08

 

92

73

ROWENA

CHRISTMAS

SF

02:10:12

 

93

116

Alison

Beak

FV40

02:10:18

 

94

168

Frances

Booth

SF

02.10.20

 

95

163

Stephen

Belfield

Sm

02:10:24

 

96

53

NICK

QUINN

SM

02:11:08

 

97

70

CLAIRE

MORGAN

FV40

02:11:16

FODAC

98

101

IAN

STORRAR

MV40

02:11:31

FODAC

99

93

SUE

TAGG

FV40

02:11:35

Parc Bryn Bach

100

182

Micheal

Howell

Mv40

02:11:40

 

101

32

HELEN

MASOURAS

FV40

02:12:16

Womens Running Network

102

120

Mark

Burgess

Mv40

02:12:23

West Country Tri

103

130

David

Knapper

Sm

02:12:33

(Monmouth Circuit Training)

104

105

JENNIFER

TEAGUE

FV40

02:13:52

 

105

127

Jackie

Green

Fv50

02:14:28

FODAC

106

133

James

Graham

Mv40

02:14:52

 

107

43

CATHERINE

WEST

SF

02:15:07

FODAC

108

109

Anthony

Kear

MV40

02:15:27

 

109

46

ANDREW

SHERLOCK

SM

02:15:45

 

110

146

David

Swan

Sm

02:15:53

 

111

86

MARK

WARD

SM

02:17:30

 

112

137

Paul

Whitmarsh

Sm

02:17:40

Penarth & Dinas

113

3

JULIAN

SYMONDSON

MV50

02:17:58

 

114

51

CEINWEN

JACKSON

SF

02:18:17

 

115

155

Lucy

Racz

Fv40

02:18:39

 

116

21

LOWRI

ROBERTS

SF

02:18:44

 

117

165

Amanda

Fox

Fv40

02:18:56

 

118

164

Mark

Cullum

Mv40

02:18:56

 

119

15

TELERI

THIRSK

SF

02:19:11

 

120

60

AIDEN

LUCAS

MV40

02:19:43

 

121

153

Catherine

Chammings

Sf

02:21:17

Parc Bryn Bach

122

90

LOUISE

WILTSHIRE

SF

02:21:21

BAD TRI

123

41

SHAUN

LOWDE

MV40

02:21:52

 

124

141

Anna

Helsing

Fv40

02:21:56

Penarth & Dinas

125

37

RAJESH

MALIK

Mv40

02:22:23

 

126

72

PAUL

HAWKINS

MV50

02:22:37

Bad Tri Bristol

127

154

Rebecca

Chammings

Sf

02:24:06

 

128

34

SUSANNAH

GARLAND

FV50

02:25:00

Hay Hotfooters

129

75

CLAIRE

MILLS

SF

02:25:55

 

130

40

NIKI

WHITTINGTON

SF

02:28:08

 

131

5

HILARY

O'SHEA

FV50

02:28:34

Trail Runners Association

132

99

ALEX

WHITE

SM

02:28:53

 

133

58

KAY

NELLINS

FV50

02:29:04

Women Running Penarth

134

145

Steven

Kilbourne

Mv40

02:31:06

 

135

156

Frans

Ploegmakers

Mv50

02:32:02

 

136

59

JASON

HALL

MV40

02:32:16

 

137

151

Lr

Sullivan

Sf

02:32:37

 

138

98

EDWARD

GAFFNEY

MV40

02:33:20

 

139

83

CLAIR

WILLIS

SF

02:34:58

 

140

8

REBECCA

HUGHES

SF

02:37:14

 

141

107

Andy

Godfrey

SM

02:39:59

 

142

33

HARRIET

ENGLISH

FV50

02:43:29

Dulwich Park Runners

143

17

JONATHAN

PAGET

SM

02:45:36

 

144

152

Tracy

Popwell

Sf

02:48:29

 

145

176

Clare

Martin

Sf

02:49:33

 

146

179

Daniel

Timpson

Sm

02:49:33

 

147

91

CLAIRE

MILNER

FV50

03:14:50

Hay Hotfooters

 

 

 

 

 

CANICROSS RESULTS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

29

KIM

MAZZUCCA

48

F

Cani x

01:39:30

2

143

Neil

Smith

41

M

Cani x

01:48:10

3

121

Cushla

Lamen

41

F

Cani x

01:54:54

4

122

Simon

Lamen

43

M

Cani x

01:55:13

5

110

Jane

England

38

F

Cani x

01:55:20

6

92

LLOYD

CLARK

41

M

Cain x

02:04:20

7

31

CAROLE

ANSELL

39

F

Cain x

02:10:26