info@welshmastersathletics.com

Welsh results from the British Indoors held at Lee Valley Stadium 27th/28th March


W35           60m       Lorraine G.Mulvaney                    3rd           9.47 sec
                    Shot       Catherine Alford                       2nd          9.15 m
                   Weight  Catherine Alford                         3rd          10.00 m
                   Hammer  Catherine Alford                      2nd          30.53 m

W 45         Shot         Karen Llewllin                           3rd        8.29 m
                 Discus      Karen Llewllin                           3rd        25.56 m
                 Hammer  Karen Llewllin                           3rd         27.62 m


M35       200m A    Glyn Wyne-Jones                     4th        26.24 sec
               400m       Glyn Wyne-Jones                   3rd        58.03 sec
               1500m     Huw Evans                              3rd        4.16.53 sec
               3000m     Huw Evans                              1st        9.00.36 sec
                L.J           Andrew Thomas                      1st        6.36 m
               Weight    Graham Holder                        1st        15.00 m
               Hammer  Graham Holder                       2nd        51.68 m

M45       400m   A     Sean Price                             2nd       54.77 sec
               800m          Sean Price                             2nd        2.12.05 sec
                T.J              Dave Shields                         4th        9.85 m
              Shot              Glyn Pugh                              5th         10.19 m
             Weight         Glyn Pugh                              6th          9.15 m
             Discus          Glyn Pugh                               3rd        31.59 m
             Hammer      Glyn Pugh                               5th        32.78 m


M55      400m        Ian Broadhurst                         1st         57.63 m

M60     60m           Glyn Sutton                               1st          8.17 sec
             200m B     Rod Howe                                  1st         29.21 sec
             400m         Rod Howe                                  5th        66.33 sec
            3000mW    Howard Brown                         1st         19.39.07 sec

M65     400m         Mel James                                 4th         70.47 sec
            800m         Mel James                                  7th        2.49.02 sec
              H.J            John Howe                                 3rd        1m 19
              P.V            John Howe                                 2nd       2m 40

M75    60m           John Evans                               3rd           10.09 sec 
           60m           Hubert Daniels                         4th           10.55 sec
           200m         John Evans                               3rd            34.87 sec
           200m          Hubert Daniels                         4th            37.86 sec
           800m          Len Tew                                     1st             2.56.45 sec
          1500m        Len Tew                                     1st             6.00.10 sec
          L.J               John Evans                                1st             3.65m
          T.J               John Evans                                1st             7.68m



Well done to all who competed.  A full set of results can be viewed on the BMAF results website.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                          Masters League meeting No 2

                                                             Wednesday 9th June 2010 Leckwith Stadium Cardiff


Can I please ask, if you think there may be any error with the results....eg   name spelling/position/club etc... then get in touch don't ponder on it.  We are only human and errors are sometimes made, it can be looked at and if wrong will be put right.
The age groups, where I have them will be included in the results and can be used for your Power of Ten rankings, the G is for Guests, non welsh masters members and thus are non scoring for your club, if you wish to score points for your club then download a membership form and send off.


    100m                       Race 1                                                                                                                 Race 2
     
    1   Antonia Yorkshire           Newport         S/W             14.1sec      n/s                               1      Len Tew                     Port T           M50          15.8sec        7a    2pts
    2   Sue Hooper                       Cardiff            W35             14.5sec      1a  14pts                    2      Jane Goode                Newport      W50           16.0sec        1a   14pts
    3  Laura Gilbert                      Unatt              S/W              15.9sec       n/s                            3      Malcolm Farnham     Les C            M50            17.9sec       2b    8pts
    4  Ann Follen                        Rhondda         W35            17.8sec      2a   12pts                   4     Eirian Arwyn              Les C             W50           18.7sec       2a    12pts
   5   Julie Driscoll                     Brecon            W35             19.2sec      3a   10pts                   5     Jill Murphy                 Les C            W50            19.8sec       1b    10pts
   6   Libby O'Duffy                  Les C               W35             20.8sec      4a    8pts                    6     Clare Johnson            Les C            W50            22.3sec        n/s
   7   Sarah James                     Rhondda          G                22.9sec        n/s                            7      Helen Cole                 Rhondda      W50            23.6sec        3a    10pts
   8   Kerry Evans                    Rhondda         W35              23.4sec       1b   10pts                  8      Nance Halling           Rhondda      W50            24.0sec        2b    8pts

                               Race 3                                                                                                                         Race 4

1     Mike Prentice                Cardiff             U17                 11.1sec             n/s                        1    Tom Morgan            Newport           G                 11.8sec             n/s
2     Oliver Cole                    Cardiff                G                   11.7sec             n/s                        2     Lee Richards           Newport            G                 11.9sec            n/s
3     Allaster Grant               Cardiff              U20                 11.8sec             n/s                        3    Connor Harte          Newport             G                11.9sec            n/s
                                                                                                                                                        4    Luke Litchfield        Aberdare           G                 12.4sec            n/s
                                                                                                                                                        5    Samantha Gamble   Cardiff             SW                12.7sec           n/s
                                                                                                                                                        6    Stewart Pierce          Newport          G                   13.1sec            n/s
                                                                                                                                                        7    Emyrs Penny          Newport           G                    13.6sec           n/s

                             Race 5                                                                                                                        Race 6

1     Craig Russell                Newport            M35              12.5sec     1a      14pts                 1     Glyn Sutton             Newport            M50            12.6sec      1a      14pts
2     Nick Taylor                  Newport            M35               12.5sec     1b      10pts                2     Duncan Steward     Yeovil                M50             13.4sec     2a       12pts
3     Richard Ledger           Swansea             M35              12.6sec     2a      12pts                3     Paul Bevan               Cardiff               M50             13.6sec     3a       10pts
4    Lawrence Moore         Newport            M35                12.8sec          n/s                         4    Rod Howe                 Cardiff              M50             14.3sec      1b      10pts
5    Keith Powell                Newport             M35               13.0sec           n/s                        5     John Watkins           Newport           M50             14.7sec           n/s
6    Steve Herbert               Cardiff                   G                 13.3sec            n/s                       6    Mike Davies              Les C                M50              15.5sec     4a      8pts
7    Glyn Price                     Swansea            M35               13.7sec     2b      8pts                 7     Hubert Daniels        Swansea           M50              17.2sec       5a     6pts
8    Steve Hooper             Pontypridd          M35               15.2sec     3a      10pts               8     Phil Rees                   Cardiff              M50              19.7sec      n/s


   200m                     Race 1                                                                                                                                  Race 2

1    Sam Gamble              Cardiff                   G                     25.6sec          n/s                        1      Mike Prentice          Cardiff              G                 22.8sec           n/s
2    Antonia Yorkshire   Newport               G                     28.2sec          n/s                        2      Allaster Grant          Cardiff              G                 23.4sec           n/s
3    Sue Hooper              Cardiff                 W35                 29.7sec       1a    14pts               3      Tom Morgan            Newport          G                 24.1sec           n/s
4   Laura Gilbert             Unatt                    G                      32.8sec            n/s                      4      Connor Harte           Newport           G                24.4sec           n/s
5   Jane Goode               Newport              W50                 33.1sec       1a     14pts              5      Luke Litchfield        Aberdare          G                 25.4sec          n/s
6  Clare Johnson           Les C                    W50                 45.2sec       2a     10pts              6     David Williams        Aberdare          G                25.9sec            n/s
                                                                                                                                                    7     Emrys Penny            Newport           G                26.6sec            n/s
                                                                                                                                                    8     Steve Hooper           Pontypridd     M35            30.9sec       2a  10pts

                             Race 3                                                                                                                                    Race 4

1    Lee Richarda        Newport                 G                     24.1sec            n/s                        1    Glyn Sutton               Newport         M50             26.2sec       1a     14pts
2   Nick Taylor           Newport               M35                  25.4sec       1a       14pts              2   Duncan Steward        Yeovil             M50             28.4sec       3a     10pts
3   Craig Russell        Newport               M35                  25.8sec       1b       10pts              3   Rod Howe                   Cardiff           M50              29.0sec       2b     8pts
4   Lawrence Moore Newport               M35                  26.4sec             n/s                        4   Robert Quinn                                        G               29.8sec                n/s
5   Stewart Pearce     Newport               M35                  27.0sec               n/s                      5   Mike Davies               Les C              M50             32.0sec       5a    6pts
6   Gavin Belcher       Newport              M35                   27.2sec             n/s                       6   Len Tew                       Port T            M50             33.2sec       3b    6pts
7   Steve Herbert       Cardiff                     G                     28.0sec               n/s

                        Race 5 

1    Paul Bevan          Cardiff                M50                    27.3sec          2a       12pts
2    John Watkins     Newport            M50                     28.8sec          1b        10pts
3    Mel James           Port T                 M50                     31.4sec         4a          8pts
4    Hubert Daniels   Swansea            M50                    37.2sec          6a          4pts


  800m                      Race 1                                                                                                                           Race 2

1  Craig Hudson       Newport             G                      2.05.8sec              n/s                      1    Malcolm Cowton     S W Vets     M50               2.21.7sec         n/s
2  Sean Price             Rhondda            M35                 2.09.8sec    1a     14pts                   2    Bilal Namani             Rhondda      M50               2.22.7sec     1a      14pts
3  Edward Ball          Rhondda            M35                2.10.8sec      1b     10pts                  3    Elio Lapore               Les C             M50              2.30.3sec     2a       12pts
4  Malcolm Medhurst Newport         M35                2.12.6sec      2a      12pts                 4    Paul Bevan               Cardiff          M50                2.34.0sec     3a      10pts
5  Dafydd Jones     Aberdare              G                    2.19.6sec          n/s                            5    Alex Price                Aberdare      U13                 2.34.1sec           n/s
6  Steve Shields      San D                    G                   2.20.2sec           n/s                           6    Mike Murphy          Les C            M50                2.44.2sec     1b    10pts
7  James Potts         San D                   M35               2.27.2sec      3a       10pts                7    John Watkins          Newport       M50                2.47.0sec     4a     8pts
8  Matt Hurford      Les C                    M35              2.28.6sec       4a        8pts                 8    Rod Howe                 Cardiff         M50                2.52.8sec     2b     8pts
9  Steve Hooper     Ponty                    M35             2.29.0sec        5a       6pts                  9   Dave Proffitt             Newport      M50                2.55.6sec    3b    6pts
10 Evatt Cummings Bridgend             M35             2.35.3sec        6a     4pts                  10   Len Tew                     Port T          M50               3.04.7sec     5a    6pts
11 Steve Alexander  Les C                  G                    2.39.3sec           n/s                          11 John Davies               Port T         M50                 3.04.7sec     4b   5pts
12  Andrew Hole   Newport               M35                2.48.7sec      2b      8pts
13  John Hopkins  Port T                   M35                2.52.4sec       7a      3pts
    
                          Race 3

1  Antonia Yorkshire         Newport                   G                 2.42.2sec                    n/s
2  Libby O'Duffy                Les C                        W35             2.51.0sec           1a   14pts
3  Maureen Emmett            IIF                             W50           2.58.9sec             1a   14pts
4  Ann Follen                     Rhondda                  W35            2.59.7sec             2a   12pts
5  Rhian Loudon               Newport                    W35            3.02.6sec            3a    10pts
6  Jill Murphy                    Les C                          W50            3.44.8sec           2a     12pts
7  Clare Johnson               Les C                          W50            3.51.9sec            1b    10pts



1500m

               Race 1                                                                                                                                           Race 2

1     Huw Roberts     Bridgend                  M50                  5.13.6sec            1a       14pts          1     Edward Ball        Rhondda       M35       4.28.0sec      1a       14pts
2     Sharon Leech    Carmathen               W35                  5.19.0sec            1a       14pts          2     Steve Shields     San D            G             4.37.6sec              n/s
3     Mike Murphy    Les C                        M50                 5.20.2sec             1b       10pts         3     Matt Hurford      Les C              M35      4.55.6sec       2a      12pts
4     Rachel Matthews Cardiff                  W35                  5.23.0sec            2a         12pts        4     Steve Hooper     Ponytpridd    M35      4.57.8sec       3a      10pts
5     Rolaand Morris    San D                       G                    5.35.6sec                   n/s                  5     Elio lapore           Les C              M50      4.58.9sec       1a       14pts
6     Dave Proffitt      Newport                 M50                   5.40.2sec            3a         10pts        6    Daryn McAttee  Newport         M35       5.14.8sec       4a       8pts
7     Alan Perkins      Port T                     M50                   5.47.3sec            4a          8pts         7     Steve Alexander   Les C             G          5.21.9sec             n/s
8     Eric Hughes       Bridgend                M50                  5.47.9sec             2b         8pts         8     John Hopkins      Port T            M35       5.38.0sec       5a       6pts
9    Barrie Roberts    Bournville              M50                   5.56.0sec            5a         6pts          9     Dominic Shields   San D           M35        5.44.8sec      6a       4pts
10  Rhian Loudon   Newport                  W35                  6.07.6sec            3a         10pts
11  Clive James        Midlands Masters  M50                 6.19.3sec                        n/s G
12  Clare Johnson   Les C                        W50                 7.22.9sec             1a        14pts
13  Ian Swanson     Port T                      M50                  7.26.2sec             3b         6pts
14  Jill Murphy       Les C                         W50                7.27.2sec             1b         10pts



Relay   4 x 400m

1        Newport         Guests                                3.51.9                      n/s
2        Newport                                                     4.00.9sec               24pts
3       Rhondda        Guests                                 4.12.9sec                 n/s
4       Les C                                                           4.44.7sec               22pts
5       Port Talbot                                                 5.05.3sec               20pts
6       Les C  (ladies)                                            6.49.8sec               24pts



Pole Vault


1  Luke Bailey               Bristol                 G U20     3.80m           n/s
2  Glyn Price                  Swansea               M35     3.80m     1a      14pts
3  Steve West               Bristol                 G            3.25m            n/s
4  Martin Davies          Newport                M50     3.15m     1a      14pts
5  Keith Powell             Newport                M35     2.80m     2a      12pts
6  Glyn Sutton              Newport                M50     2.30m     1b      10pts


Discus    
                                                                                                                                                
1     Cath Alford                  Rhondda                W35        27.38m      1a   14pts               1     Nance Halling                Rhondda            W50        19.20m        1a       14pts
2     Karen Llewellin           Pembroke                W35       19.20m       2a   12pts               2    Eirian Arwyn                  Les C                   W50       18.54m         2a       12pts
3     Sarah James                 Rhondda                   G          12.23m              n/s                   3    Jane Goode                     Newport              W50       12.27m        3a        10pts
4    Kerry Evans                 Rhondda                 W35       11.09m       1b   10pts               4    Helen Cole                      Rhondda             W50       11.75m        1b        10pts


Weight

1    Sarah Moore              Unatt                         W35 G     14.66m


Javelin

1    Karen LLewellin         Pembroke                 W35        17.51m     1a     14pts             1    Jane Goode                  Newport               W50      16.23m         1a      14pts
2    Julie Driscoll               Brecon                      W35       14.13m     2a      12pts             2    Helen Cole                   Rhondda              W50      14.50m         2a      12pts
3    Cath Alford                Rhondda                   W35       13.59m     3a      10pts             3   Nance Halling              Rhondda               W50      12.07m         1b     10pts
4   Sarah James                Rhondda                   G               8.79m          n/s                      4    Erian Arwyn                 Les C                     W50       6.68m         3a      10pts
5   Kerry Evans                Rhondda                   W35         6.74m     1b      10pts



Discus

1   Simon Bull                 Cardiff                       G              34.41m         n/s                   1      Duncan Steward         Yeovil                   M50       31.04m      1a       14pts
2   Robert Eales             Newport                   M35         29.42m      1a      14pts         2     Phil Olsen                     Cardiff                  M50       29.45m      2a        12pts
3   Glyn Pugh                 Rhondda                  M35         29.10m      2a      12pts         3    John Davies                  Port T                   M50      27.70m       3a        10pts
4   Darren Andrews      Rhondda                   M35        27.39m      1b      10pts         4    Geoff Miller                  Newport               M50       26.15m       4a        8pts
5   Derek Osborne         Brecon                      M35        24.79m      3a       10pts         5    Stuart Powell                Cardiff                  M50       22.77m       1b       10pts
6   Richard Ledger         Swansea                   M35        23.87m      4a        8pts          6     Phil Rees                      Cardiff                  M50       16.57m           n/s       
7   Keith Powell             Newport                   M35          23.63m     2b        8pts         7      Terry Fowler               Newport                M50      14.81m       2b         8pts
8    Glyn Price                 Swansea                   M35        20.96m      3b        6pts          8     Alan Perkins                Port T                   M50       13.17m      3b         6pts


 Javelin

1    Simon Bull               Cardiff                    G               47.05m       n/s                     1     Duncan Steward            Yeovil               M50          34.58m        1a     14pts
2    Richard Ledger       Swansea               M35           40.68m    1a     14pts           2     Martyn Thomas             Cardiff              M50          34.42m         2a    12pts
3   Derek Osborne        Brecon                  M35           27.68m    2a     12pts           3     John Davies                    Port Talbot      M50          29.82m         3a     10pts
4   Glyn Price                 Swansea               M35          26.10m     1b     10pts          4      Geoff Miller                    Newport           M50          25.36m         4a      8pts
5   Darren Andrews     Rhondda               M35          25.20m     3a      10pts         5       Brian Webb                   Rhondda         M50           22.46m         5a      6pts
6   Glyn Pugh               Swansea                M35          25.11m          n/s                  6       Stuart Powell                Cardiff              M50            21.99m        1b      10pts
7   Rob Eales                Newport                M35          21.55m      4a      8pts           7       Mike Davies                 Les C                M50           18.25m         6a       4pts
                                                                                                                                       8       Alan Perkins                Port T                M50           17.64m        2b       8pts
                                                                                                                                       9      Malcolm Farnham       Les C                 M50            17.16m        3b       6pts
                                                                                                                                      10      Elio Lapore                  Les C                 M50             14.46m           n/s
                                                                                                                                      11     Terry Fowler                Newport            M50            9.68m           4b       5pts                           

      


Ladies                                                                                                                               Men
1     Les C                 146 pts                 20     League points                                           1       Newport        249 pts             20   League points
2     Rhondda          142 pts                 18     League points                                            2      Les C              108 pts             18   League points   
3    Newport              72 pts                 16     League points                                            3      Port Talbot    105 pts             16   League points
4    Cardiff                 40 pts                  14    League points                                            4      Cardiff             102 pts            14   League points
5    Pembroke           26 pts                  12    League points                                             5      Rhondda         90 pts              12  League points
6    Brecon                22 pts                   10    League points                                            6      Swansea          82 pts              10  League points 
7    Carmarthen        14 pts                    8     League points                                            7       Yeovil             50 pts                8   League points
7    IFF                       14pts                    8     League points                                            8       Pontypridd     36 pts               6   League points
                                                                                                                                             9       Bridgend         26 pts               4   League points
                                                                                                                                            10      Brecon             22 pts               3   League points 
                                                                                                                                            11      San D               14 pts               2   League points
                                                                                                                                             12     Bournville         6 pts                1  League point      

                                                

              




 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



                                                Masters league meeting No 1 

                                                   
Wednesday 5th May 2010 Leckwith Stadium  Cardiff


Can I please ask, if you think there may be any error with the results....eg   name spelling/position/club etc... then get in touch don't ponder on it.  We are only human and errors are sometimes made, it can be looked at and if wrong will be put right.
The age groups, where I have them will be included in the results and can be used for your Power of Ten rankings, the G is for Guests, non welsh masters members and thus are non scoring for your club, if you wish to score points for your club then download a membership form and send off.




100m                 Race 1                                                                            Race 2

1     Sam Gamble           Cardiff     SW      12.9sec       n/s              1      Jane Goode         Newport     W50     15.8sec  1a    14pts
2     Hannah Lewis         Cardiff     U20     14.1sec       n/s              2      Gillian McCue        Les C          G       18.8sec          n/s
3     Laura Gilbert           Unatt       S       16.3sec       n/s              3      Fran Williams        San D         G        19.0sec          n/s
4     Claire House           San D       G       18.8sec       n/s              4      Eirian Arwyn         Les C         W50     19.1sec  2a   12pts
5     Claire Johnson         Les C      W50    21.7sec  1b  10pts           5     Kerry Evans          Rhondda     W35     24.3sec  1a   14pts
                                                                                             6      Helen Cole           Rhondda     W50     24.6sec   3a  10pts

100m               Race 1                                                                             Race 2

1    Rhys Knapman      Cardiff       G       11.4sec          n/s             1     Craig Russell         Newport     M35      12.6sec  1a    14pts
2    Keith Powell         Newport    M35    13.3sec          n/s             2     Nick Taylor          Newport     M35      12.9sec  1b     10pts 
3    Alan Jones           Les C       M35    13.5sec    2a   12pts          3     Steve Berney       Newport     M35      13.0sec            n/s
4    Steve Shields       San D       G       13.6sec            n/s           4     Lawrence Moore    Newport     M35      13.0sec           n/s
5    Derek Osborne     Brecon      M35    13.8sec   3a    10pts          5     Steve Lewis        Cardiff        G          13.9sec           n/s
6    Glyn Price           Swansea   M35    13.8sec   4a     8pts           6     Rob Sage            Les C         G          13.9sec           n/s
7    Edward Donavan  Les C        G       14.5sec             n/s           7     Ian Morgan         Newport      M35       14.0sec          n/s
8    Steve Hooper      Pontypridd  M35   15.8sec   6a      4pts          8     Dominic Shields   San D         M35       15.5sec  5a     6pts
                                                                                            9     Nick Pounder       Pontypridd   G          15.8sec            n/s

                 Race 3                                                                                Race 4

1   Graham Knowles   unatt       M50     13.4sec              n/s          1    Glyn Sutton          Newport    M50       13.4sec   1a   14pts
2   John Watkins      Newport    M50     14.4sec   1b      10pts        2     Robert Quinn         Unatt       G           13.6sec           n/s
3   Len Tew            Port T       M50     15.4sec   4a      8pts          3    Duncan Steward    Yeovil       M50        13.7sec  2a     12pts
4   Stuart Powell      Cardiff      M50     15.4sec   2b       8pts         4    Rod Howe             Cardiff     M50         14.6sec  3a     10pts
5   Hubert Daniels     Swansea  M50     17.4sec   6a       4pts          5    Mike Davies          Les C       M50         15.9sec  5a      6pts
                                                                                            6    John Davies          Port T      M50         16.8sec  3b     6pts

If anyone had No 37 or knows who it was please let me know and I will alter results..... Thanks..


400m        Race 1                                                                                 Race 2

1      Sue Hooper     Cardiff      W35    68.1sec   1a      14pts           1    Stepanie Davies     Pontypridd   G        69.8sec             n/s
2      Jenny Phillips   Llanelli      W35    70.3sec   2a      12pts           2    Ceri ann Davies      Pontypridd   W35    73.0sec  3a     10pts
3      Jane Goode     Newport    W50    79.4sec   1a      14pts          3     Ann Follen            Rhondda      W35    84.3sec   4a     8pts
4      Gillian McCue   Les C         G       89.9sec            n/s 
5      Gillian Murphy  Les C        W50    96.9sec   2a       12pts
6      Claire Johnson  Les C       W50    99.2sec   1b       10pts
7      Eirian Arwyn    Les C        W50    124.1sec              n/s
8      Helen Cole      Rhondda    W50    140.4sec  3a       10pts

400m      Race 1                                                                                        Race 2

1     Sean Price      Rhondda     M35    56.5sec   1a     14pts          1      Nick Taylor         Newport        M35     59.1sec  1b    10pts
2     Craig Russell   Newport      M35    57.9sec   2a     12pts          2      Rob Sage           Les C             G       59.6sec           n/s
3     Alan Jones     Les C          M35    59.1sec   3a     10pts          3      Gareth Lynch      Les C            M35    62.9sec   2b    8pts
4     Steve Shields  San D         G       59.4sec             n/s           4      Matt Hurford       Les C             G       67.2sec            n/s
5     Simon Murphy  Pontypridd   G      59.7sec             n/s            5      Richard Self        Les C             G       68.3sec           n/s
6     Gavin Belcher  Newport      M35   60.9sec             n/s            6      Dominic Shields   San D           M35     69.9sec   5a     6pts
7     Steve Hooper  Pontypridd   M35   67.8sec   4a     8pts            7      Karl Bennett         ??                G      72.2sec             n/s
8     John Diffey     Les C          M35   70.5sec   6a     4pts            8      Nick Pounder      Pontypridd       G      72.7sec             n/s

           Race 3                                                                                           Race 4

1   John Watkins    Newport    M50     64.8sec   1a    14pts           1      Brian Dias          Cardiff            G S     63.9sec          n/s
2   Rod Howe        Cardiff       M50     65.7sec   2a    12pts           2      Geoff Miller        Newport          M50   68.9sec   1b    10pts
3   John O'Shea     Les C        M50     68.8sec   3a    10pts           3      Mel James         Port T             M50   70.7sec    4a    8pts
4   Elio Lapore       Les C        M50     70.6sec   2b     8pts            4     Mike Davies       Les C              M50    73.1sec            n/s
5   Brian williamson Rhondda    M50     73.2sec   5a    6pts            5      Mike Murphy      Les C              M50    75.1sec            n/s
6   Len Tew          Port T       M50     76.7sec   3b    6pts            6      Hubert Daniels   Swansea          M50    104.0 sec  6a    4pts


800m      Race 1                                                                                     Race 2

1   Brian Dias      Cardiff         G        2.30.9sec       n/s              1       Emyrs Perry     Newport             G      2.07.0sec          n/s
2   Rachel Matthews  Cardiff   W35    2.35.1sec  1a  14pts           2      Sean Price       Rhondda           M35    2.16.4sec   1a    14pts
3   Sharon Leech Carmarthen  W35    2.35.8sec  2a  12pts           3      David Williams  Aberdare             G      2.17.6sec            n/s
4   Jenny Phillips  Llanelli        W35    2.37.7sec  3a   10pts          4      Edward Donavan Les C               G      2.17.9sec            n/s
5   Satu Haikala   Brecon        W35   2.38.0sec  4a   8pts            5      Tyron Fowler    Newport             G      2.18.5sec            n/s
6   Kate Coker     Les C          G Jrn  2.44.0sec          n/s            6      Dafydd Jones   Aberdare             G      2.19.0sec           n/s
7   Stephanie Davies Pontypridd G     2.44.8sec         n/s            7      Steven Shields  San D                G      2.19.4sec            n/s
8   Libby O'Duffy  Les C         W35    2.45.2sec  5a    6pts           8     Malcolm Medhurst Newport       M35      2.21.6sec  2a      12pts
9   Ann Saxena    Newport     W50    3.02.2sec  1a   14pts          9     Stewart Pierce   Newport            G       2.23.2sec            n/s
10 Gillian McCue  Les C          G       3.18.7sec          n/s            10    Gareth Lynch    Les C             M35      2.26.0sec   3a     10pts
11 Claire House   San D         G        3.28.3sec         n/s            11     Steve Hooper   Pontypridd       M35     2.32.1sec   4a       8pts
12 Claire Johnson Les C         W50   3.42.7sec   2a    12pts         12     Glyn Sansom    San D             M35     2.37.8sec    5a      6pts
12 Gillian Murphy  Les C         W50   3.53.6sec   1b   10pts          13    John Diffey       Les C             M35     2.39.7sec    1b     10pts
                                                                                        14     Dominic Shields  San D            M35    2.49.3sec     2b      8pts

           Race 3                                                                                       

1   Alex Price         Aberdare      U13    2.32.4sec          n/s
2   John Watkins    Newport       M50    2.33.1sec   1a    14pts
3   Paul Coker        Les C          M50    2.33.5sec   2a     12pts
4   Elio Lapoer       Les C           M50    2.34.4sec   1b     10pts
5   John O'Shea     Les C          M50     2.34.7sec            n/a
6   Dave Proffitt    Newport       M50     2.48.5sec   2b     8pts
7   Mel James       Port T          M50     2.52.7sec   3a     10pts
8   Alan Perkins    Port T           M50    2.54.7sec    3b     6pts
9   Rod Howe       Cardiff          M50     2.58.5sec   4a     8pts
10  Andrew Davies Pontypridd    M50    2.59.8sec    5a     6pts
11  Mike Murphy   Les C           M50     3.01.1sec              n/s
12  Brian Williamson  Rhondda    M50     3.20.9sec    6a      4pts


3000m       Race 1                                                                                         Race 2

1  Edward Donavan     Les C        G     9.55.3sec     n/s                  1  Elio Lapore      Les C           M50   10.55.2sec  1b    10pts
2  Simon Murphy        Pontypridd  G   10.09.0sec    n/s                    2  John O'Shea    Les C           M50   11.10.0sec          n/s
3  Tyron Fowler         Newport     G   10.09.2sec     n/s                   3  Ron Morris       San D          G       11.15.0sec          n/s
4  Peter Crane           Neath       M35  10.11.8sec  1a  14pts            4  Jane Coker      Les C           W50   11.45.3sec   1a    14pts
5  Gareth Lynch         Les C       M35   10.25.5sec  2a  12pts           5  Mike Murphy    Les C           M50    11.53.6sec            n/s
6  Matt Hurford         Les C         G     10.30.1sec       n/s               6  Ann Saxena    Newport        W50   12.20.6sec   2a    12pts
7  Steve Hooper        Pontypridd  M35  10.31.5sec  3a  10pts           7  Dave proffitt   Newport        M50    12.39.8sec   2a    12pts
8  Robert Sage          Les C         G     10.35.8sec       n/s              8  Ann Follen       Rhondda        W35    12.24.9sec  1a     14pts
9  Richard Self          Les C          G     10.36.0sec       n/s             9  Alan Perkins     Port T           M50    13.25.2sec   3a     10pts
10 Paul Coker           Les C         M50   10.39.0sec  1a  14pts         10 Gillian McCue   Les C             G       13.41.3sec            n/s
11 Glyn Sansom        San D        M35   10.55.5sec   4a 8pts           11 Fran Williams   San D             G       14.29.5sec            n/s
12 John Hopkins       Port T        M35    11.16.3sec  5a  6pts          12 Claire House    San D             G       14.34.6sec              n/s
13 John Diffey         Les C          M35   11.26.0sec  1b  10pts         13 Claire Johnson Les C           W50      15.32.8sec  1b     10pts
14 Dominic Shields   San D         M35    11.34.3sec  2b  8pts
15 Jason Richards    Unatt          G       12.05.4sec        N/s
16 Darryn McAtee    Newport     M35     12.12.4sec  6a   4pts


Relay  4 x 200m

       Race 1                                                                                               Race 2

1  Newport  A     1.45.7sec      1a       24pts                                  1   Cardiff  Ladies    1.59.3sec     n/s 
2  Aberdare        1.52.3sec       n/s                                              2   San D   Ladies    2.24.2sec     n/s
3  Newport  B     1.53..2sec      n/s                                              3   Les C    Ladies    2.53.8sec     1a     24pts
4  Cardiff           2.02.6sec       n/s
5  Les C             2.04.2sec       2a     22pts
6  Pontypridd     2.04.8sec       n/s     
7  San D           2.09.2sec       n/s
8  Port T           2.11.5sec       3a      20pts

As you can see a lot of N/S teams, these teams were made up of a mixture of Masters/Non Masters and Guests.



High Jump

1  Glyn Price         Swansea      1m.58      M35   1a    14pts                1   Jo Davis        Swansea     1m.25   W35   1a  14pts
2  Derek Osborne   Brecon         1m.55      M35   2a    12pts
3  Keith Powell      Newport       1m.25      M35   3a    10pts
4  Ian Morgan       Newport       1m.20     M35    1b    10pts

1  Duncan Steward  Yeovil        1m.20     M50    1a     14pts
2  Stuart Powell     Cardiff         1m.15     M50    2a     12pts
3  Brian Williamson Rhondda       1m.15     M50   3a      10pts
4  Geoff Miller       Newport       1m.00     M50    4a      8pts


Long Jump

1  Jo Davis          Swansea       3.48m     W35    1a    14pts              1    Jane Goode    Newport      3.02m   W50  1a    14pts
2  Laura Gilbert      Unatt          3.05m      G               n/s                2    Eirian Arwyn   Les C          2.35m   W50  2a    12pts
3  Sarah Janes     Rhondda        1.93m     G               n/s                 3    Helen Cole     Rhondda      1.59m  W50  3a     10pts
3  Kerry Evans     Rhondda        1.60m    W35     2a     12pts     


1  Derek Osborne   Brecon        5.10m    M35     1a     14pts             1   Geoff Miller          Newport    4.50m    M50  1a    14pts
2  Glyn Price         Swansea      4.78m   M35     2a      12pts            2   Duncan Steward   Yeovil       4.46 m    M50   2a    12pts
3  Rob Sage         Les C           4.49m     G                  n/s             3   Brian Williamson    Rhondda    4.13m   M50   3a    10pts
4  Brian Dias        Cardiff           3.97m    G                  n/s             4   Stuart Powell       Cardiff       3.70m   M50   4a    8pts
5  Ian Morgan      Newport        3.85m   M35     3a       10pts           5   Elio Lapore          Les C        3.39m    M50   5a    6pts
6 John Hopkins     Port T           2.75m   M35     4a        8pts           6   Len Tew             Port T       3.13m    M50   6a    4pts
  

Shot

1   Alyson Hourihan   Cardiff      9.82m     W35  1a   14pts              1   Eirian Arwyn      Les C         7.56m     W50     1a     14pts
2   Cath Alford         Rhondda   8.78m      W35  2a   12pts              2  Nance Halling     Rhondda     5.78m     W50     2a     12pts
3   Karen Llewellyn   Pembroke  8.33m      W35  3a   10pts              3  Helen Cole         Rhondda     5.49m     W50     1b     10pts
4   Julie Driscoll       Brecon      7.29m      W35  4a    8pts
5   Kerry Evans       Rhondda    4.73m      W35  1b   10pts
6   Sarah James     Rhondda     4.27m        G            n/s


1  Darryn Andrews  Rhondda    9.06m     M35    1a    14pts            1    Phil Olsen         Cardiff        9.88m      M50    1a    14pts
2  John Hopkins      Port T       8.37m     M35    2a    12pts            2   Duncan Steward Yeovil        9.20m      M50    2a     12pts
3  Glyn Price          Swansea   8.36m     M35    3a    10pts            3   Geoff Miller         Newport     8.39m     M50     3a     10pts
4  Derek Osborne   Brecon       7.86m     M35    4a    8pts             4    Brian Webb        Rhondda     7.71m     M50     4a      8pts
5  Lawrence Moore  Newport    7.83m    M35     5a    6pts             5   Bob Grenter        Rhondda     7.69m     M50     1b     10pts
6  Keith Powell       Newport     7.40m    M35     1b    10pts           6   Stuart Powell      Cardiff        7.38m     M50     2b      8pts
7  John Diffey        Les C         6.21m    M35    6a      4pts           7    Brian Williamson   Rhondda     7.12m     M50               n/s
8  Karl Bennett      Rhondda     5.05m     M35   2b       8pts          8     Dave Jones       Swansea     7.09m      M50    5a       6pts
                                                                                          9    John Davies        Port T        6.46m     M50     6a       4pts
                                                                                         10    Mike Davies        Les C         5.92m     M50     7a      2pts
                                                                                         11   Elio Lapore          Les C         5.63       M50     3b      6pts
                                                                                         12   Terry Fowler       Newport      3.73m     M50     4b     4pts




Hammer

1   Cath Alford      Rhondda      32.54m    W35  1a   14pts         1     Nance Halling        Rhondda     21.42m     W50    1a     14pts
2   Alyson Hourihan  Cardiff      30.74m     W35  2a   12pts        2     Eirian Arwyn          Les C         20.08m     W50    2a     12pts
3   Karen Llewellyn  Pembroke   27.21m    W35   3a   10pts        3     Helen Cole            Rhondda     15.92m     W50    1b      10pts
4   Julie Driscoll     Brecon        26.24m     W35  4a    8pts
5   Jo Davis          Swansea     23.28m     W35  5a    6pts
6   Kerry Evans     Rhondda      13.56m     W35  1b    10pts
7   Sarah James    Rhondda       12.25m      G              n/s


1   Gary Halpin      Brecon         48.65m     M35   1a    14pts      1     Phil Olsen            Cardiff         27.30m     M50   1a    14pts
2   Darren Andrews Rhondda      34.01m     M35    2a   12pts      2     Duncan Steward   Yeovil         23.17m     M50    2a    12pts
3   Derek Osborne   Brecon        27.51m     M35   1b    10pts      3    Bob Grenter          Rhondda      19.46m    M50    3a     10pts
3   Lawrence Moore Newport      23.29m    M35   3a     10pts      4   Brian Williamson      Rhondda      18.93m    M50   1b      10pts
4   John Hopkins   Port T           14.83m     M35   4a     8pts       5   Dave Jones          Swansea      17.57m    M50    4a     8pts
5   Glyn Price        Swansea       14.43m     M35   5a     6pts      6    Alan Perkins        Port T           17.13m    M50   5a      6pts    
6   Keith Powell    Newport         12.79m     M35   2b     8pts       7   Stuart Powell       Cardiff           17.10m   M50   2b      8pts
                                                                                        8   Geoff Miller          Newport         14.27m   M50   6a     4pts
                                                                                        9   Terry Fowler        Newport          5.08m    M50   3b      6pts

      



Ladies                                                                                Mens


Rhondda     170 pts                   20    league points                 Newport    264 pts          20 League points
Les C         158 pts                   18    league points                 Les C        186 pts          18 league points
Newport       68 pts                   16    league points                 Rhondda    130 pts          16 league points
Cardiff         54 pts                   14    league points                 Port T       122 pts          14 league points
Swansea      34 pts                   12    league points                 Cardiff      102 pts          12 league points
Brecon         24 pts                   12    league points                Brecon       68 pts           10 league points
Llanelli         22 pts                    8     league points                Swansea    64 pts            8 league points
Pembroke     20 pts                    6     league points                Yeovil        62 pts            7 league points
Carmarthen  12 pts                    5     league points                San D        42 pts             5 league points
Pontypridd    10 pts                   4     league points                Pontypridd  36 pts             4 league points
                                                                                      Neath        14 pts             3 league points

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------












UNDER CONSTRUCTION

   
 
 
   
  Site Map